Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
Business Industry Capital
БИК Капиталов пазар
ISSN 1311-364X
Петък, 13 февруари 2026 г., брой 6620
  България   Инвестиции   Българска стопанска камара   Светът   Опознай България

 

 

       България
 
 On-line издание
 English issue
 Отказ от абонамент

Валутни курсове
(13.02.2026)
  GBP   1.14800  
USD   0.84220
CHF   1.09390
EUR/USD   1.1874*
* определен от ЕЦБ
ОЛП
  от 01.12   1.81%  


Общи събрания днес
  Аромания АД - София
Захарен комбинат Пловдив АД - Пловдив
 
Предстоящи общи събрания



Общество и политика
 Българската външна търговия за периода 2015 – 2025 г.
'07.10.2025'
 България в числа (2014-2024): ХРАНАТА И ХЛЯБА
'15.05.2025'
 Външнотърговски баланси на България за последните 21 години от 21-вия век
'30.01.2025'
 Търговия със стоки между България и Бразилия през последните десет години
'14.01.2025'
 Търговия със стоки между България и Италия през последните десет години
'07.01.2025'
 Стокообмен на България с основни партньори (2004-2023)
'06.12.2024'
 Търговия със стоки между България и Германия през последните десет години
'06.11.2024'
 Търговия със стоки между България и Турция през последните десет години
'26.09.2024'
 25 години "Бизнес Индустрия Капитали"
'16.09.2024'
 ДФ Адванс Инвест - 20 години
'25.06.2024'

Финансови новини

България има нужда от структурни реформи - като ограничаване на текущи разходи и административна реформа, за да се справи с натиска, породен от нарастващите разходи за отбрана, пенсии, здравеопазване и демография. В противен случай има риск от значително повишаване на данъците или дълга. Това се посочва в анализ на Фискалния съвет за реалното изпълнение на бюджета за 2025 г. Сред тревожните изводи в него е, че неконтролираният ръст на текущите разходи подбива устойчивостта на икономическия растеж. 2025 г. завърши с по-висок БВП от прогнозите, но и с по-висока инфлация, слаби приходи, раздути текущи разходи и неизпълнени инвестиции. Фискалният съвет дава силно критична предварителна оценка на изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) за 2025 г., характеризирайки я със силно надценени прогнози; висока инфлация; нереалистични данъчни приходи; прекомерни текущи разходи и голямо неизпълнение на капиталови проекти. Прогнозите на МФ и други институции бяха за БВП около 212–215 млрд. лв., реален растеж 1,8–2,8% и инфлация 3,9–4,1%. Реално обаче (по данни на НСИ): БВП е 225,8 млрд. лева; растежът 3,2%, но инфлацията е значително над очакваното - 6,8%. Грешката е около 5%, което е значително над международните стандарти за допустима грешка (0,25–0,5%). От Фискалния съвет посочват, че данъчните приходи са неизпълнени с около 3 процента от БВП, като най-сериозно е неизпълнението на заложената събираемост от ДДС. Грешката в прогнозата за общите приходи е цели 10 процента. НАП и Агенция „Митници“ са работили нормално, като събираемостта е с 5% спрямо 2024 г., но плановете са били нереалистични. По-ниските извършени разходи (с около 3,8 млрд. лева) спрямо планираното, спасява дефицита да не е още по-голям, коментират още от ФС, посочвайки, че като дял от БВП те са 41,2 на сто (при планирани 44,9%), но са с 3% по-високи от 2024 г. В анализа се посочва наличието на фрапантно неизпълнение на заложените капиталови разходи - с 21% (приблизително 2,5 млрд. лв.), като това е свързано не само с обичайните проблеми в управлението, но и със съзнателни опити за контрол за дефицита. Разходите за персонал надвишават плана с 1,5 млрд. лв., и са с 20% по-високи спрямо 2024 г., което е основен двигател на дефицита години наред, а броят бюджетните служители расте. Според Фискалния съвет, прогнозите в бюджета за 2025 г. са били нереалистично оптимистични, а използването на „фискални трикове“ (изтеглянето на авансов данък от банките, изземването на 100% дивидент от държавните дружества и капитализирането на някои от тях чрез увеличение на капитала им) заобикаля правилата и създава дългосрочни проблеми. От Съвета посочват още, че текущите разходи (особено за заплати) подкопават устойчивостта, като според тях при добър растеж дефицитът трябваше да е максимум 0,8% от БВП.

Източник: Труд

Министерският съвет в оставка одобри отпускането на 19,5 млн. евро за разплащане на изпълнени дейности по договори за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа. Средствата се осигуряват по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за 2026 г. в съответствие със Закона за публичните финанси. Целта на целевото финансиране е да се покрият разходите за дейности, вече възложени от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Това е поредната мащабна сума, която кабинетът насочва към пътния сектор от началото на месеца. Припомняме, че по-рано през февруари правителството осигури други близо 25,6 млн. евро за капиталови разходи по стратегически обекти на АПИ.

Източник: econ.bg

 

Запишете се за квалификационния REFA-курс:

Организация и управление на фирмата и оптимизация на производствените процеси

Модул 1: 09.03 - 20.03.2026 г.
Модул 2: 30.03 - 09.04.2026 г.

 

Международно признат сертификат от REFA-Германия.


Модул 1: “Организация на работни системи и процеси”:

  • Организация на работното място, Ергономичен труд,Управление на процесни данни, Организация на материалния поток, Групова работа и др.

Модул 2: “Управление на производствени данни”:

  • Организация в производството, Хронометриране на работно време, Нормиране, Задаване на планови времена, Проектиране на системи за възнаграждение на база производителност и др.
 
http://refa.bia-bg.com/, тел. 02/ 981-45-67, 0888 924185 София
Дружества
Област Стара Загора
BEIS рейтинг

Първите 10 дружества
по
Общо приходи
за 2024 г.
(хил. лв.)
  1   Арсенал АД - Казанлък   1 355 502  
  2   ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД - Ковачево-СЗ   1 220 102  
  3   Ей И Ес - ЗС - Марица изток I ЕООД - Гълъбово   814 104  
  4   Мини Марица Изток ЕАД - Раднево   381 273  
  5   Зара - Е ООД - Стара Загора   204 567  
  6   Брикел ЕАД - Гълъбово   179 666  
  7   Ритъм 4 ТБ ООД - Стара Загора   177 251  
  8   Загорка АД - Стара Загора   144 379  
  9   Арсенал 2000 АД - Казанлък   144 202  
  10   Сибиес ООД - Стара Загора   141 921  
Добавете вашата фирма в Информационната система за българските предприятия BEIS
 
Българска фондова борса - 11.02.2026
Обща стойност (EUR): 653 865.80  
Брой търгувани компании: 46
Premium 151 827.74
Standard 314 371.55
АДСИЦ 123 112.01
Структурирани 6 800.96
EuroBridge 28 344.38
BEAM - Акции: 29 409.15
BaSE - Акции: 665.00
BaSE - АДСИЦ: 470.00
Най-голяма промяна в цените
Неохим АД - Димитровград 13.64 %
-13.04 %
  Регулирана информация
Випом АД - Видин
КММ АД - Шумен
 

 

45 нови влака, които в момента се произвеждат, ще отидат в "БДЖ - Пътнически превози", а 15 ще се управляват от екипи на частната "Ивкони Експрес". Това съобщиха от министерството на транспорта, след като министъра на транспорта подписа договори с двете компании за превоз на пътници за 12 г. напред. Те влизат в сила от 13 декември, което означава, че на тази дата ще трябва да бъдат превозени първите пътници по тези нови договори. "БДЖ - Пътнически превози" спечели най-големия, западния лот, който покрива 75% от жп мрежата в страната. Според дела на компанията в превозите на пътници на нея й се полагат 19 от новите електрически "Шкода" и 26 от влаковете на френската "Алстом", един от които вече се тества по българската мрежа. За Северния регион, в който ще оперира частната "Ивкони Експрес", се дават 3 мотриси на "Шкода" и 5 влака на "Алстом". За южния регион, спечелен също от "Ивкони Експрес", на фирмата се предоставят 3 влака на "Шкода" и 4 на "Алстом". По сроковете на плана за възстановяване финансирането на проектите, каквито са новите влакове, ще приключи през август тази година, тоест - дотогава тези влакове трябва да бъдат произведени - чешката "Шкода" произвежда 25 електрически мотриси за близко разстояние, а "Алстом" - 35 електрически мотриси, но за по-дълги разстояния. Според правилата на процедурата за избор на компании, които да извършват обществената услуга - жп превоз на пътници, на всяка от тях се предоставят, според дела им в превозите, част от новите влакове, както и разпределение на композициите, купени с пари на държавата, а не на БДЖ. Така че подвижния състав, купуван от държавата и досега опериран от БДЖ, ще се разпределя мжду двете компании. Те са длъжни да пазят предоставените им влакове, тъй като след края на договора трябва да ги върнат на държавата.

Източник: 24 часа

Търговската верига "Фантастико" започна строителството на нов супермаркет в столичния район "Възраждане" на ул. "Охридско езеро" 3. Инвестицията в обекта е 16.57 млн. евро, без земята, и ще открие между 80 и 100 работни места. Магазинът трябва да бъде завършен през март 2027 г. Теренът е купен от "Фантастико груп" през август 2025 г. за 6.94 млн. евро. Той е с площ от 6.8 декара. Продавач е дружеството "Сердика лоджистикс", в което съдружници са Пламен Мустаков, Добромил Добрев и Васил Димов. Въпросното дружество пък е купило малко по-голям имот на адреса от млечната фабрика "Данон Сердика" през 2018 г. Тогава за сграда и терен от почти 10 декара цената е била 2.55 млн. евро. Предходните големи сделки на "Фантастико груп" за земя в София са от 2024 г. Тогава веригата купи "Арена Запад" за 15.3 млн. евро, а през октомври и парцел от 12.6 декара в ритейл парк в "Надежда". Там продавач е "Парк Лейн Надежда", а цената е била 7 млн. евро. Бъдещият супермаркет "Фантастико" във "Възраждане" ще бъде разположен върху 7990 кв.м разгъната застроена площ. В търговската зала на площ от 1500 кв. м ще има пекарна, кулинарен щанд, кафетерия, суши щанд, щанд за паста и пица. Супермаркетът ще разполага с оборудване от най-висок клас и собствена фотоволтаична инсталация върху целия покрив, покрит паркинг със зарядни станции за електромобили, детска площадка, зелени площи. През 2025 г. с инвестицията е 29 млн. лв. компанията откри търговски център "Фантастико" в столичния кв. "Орландовци". В строеж е първият супермаркет на групата в Пловдив, който ще се намира в Палата №10 на Международния панаир и ще бъде открит през пролетта на тази година. За 2024 г. според консолидираните данни групата отчете 9.25% ръст на приходите, които надхвърлят 1.048 млрд. лв. "Фантастико груп" е българска семейна компания, основана през 1991 г. с откриването на първия магазин на столичната ул. "Оборище". Днес под бранда "Фантастико" работят 47 супермаркета, от които пет са извън София - в Банкя, Елин Пелин, Перник, Кюстендил и Ботевград. Заетите в компанията са над 3500. Освен супермаркетите "Фантастико груп" притежава търговския център SkyCity Mall, боулинг залите MegaXtreme Bowling, MyChoice Catering, клуб JoyStation.

Източник: Капитал

CETIN International обяви стратегическа промяна в управлението си, като назначава Джейсън Кинг – настоящ главен изпълнителен директор на Yettel България – за свой главен изпълнителен директор, считано от 1 май 2026 г. Кинг ще бъде базиран в Прага и успоредно с новата си роля ще отговаря за развитието на ИКТ инициативите на групата на международните ѝ пазари в Унгария, Сърбия, България и Словакия. Той ще работи в тясно сътрудничество със съответните бордове на директорите и управленските екипи в отделните държави, като целта е ускоряване на растежа и надграждане на вече изградената инфраструктурна база. Новият изпълнителен директор поема поста от Юрай Шедиви (Juraj Šedivý). В рамките на дългосрочен план за приемственост в управлението Шедиви се оттегля от изпълнителната си длъжност, но ще продължи да изпълнява стратегическа роля като председател на Борда на директорите на CETIN International и CETIN в Чехия. Джейсън Кинг ръководи Yettel България от септември 2018 г. Преди това той заема висши мениджърски позиции в международни телекомуникационни компании като VEON, UPC Чехия (Liberty Global) и Deutsche Telekom. Новият главен изпълнителен директор на Yettel България ще бъде обявен своевременно.

Източник: Стандарт

Община Стара Загора ще инвестира 16.4 млн. евро (32.1 млн. лв.) в развитието на Индустриална зона „Загоре – Еленино“. Средствата ще бъдат осигурени по Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г. Проектът е със срок на изпълнение 24 месеца и е насочен към ускоряване на икономическата трансформация на региона и създаване на условия за привличане на стратегически инвеститори. Общата стойност на предвидената инфраструктурна инвестиция възлиза на 16 415 052 евро (32 105 051.13 лв.), като Община Стара Загора е конкретен бенефициент, в партньорство с „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД (ЕСО) и с асоциираното партньорство на „Индустриална зона Загоре“ АД. Индустриален парк „Индустриална зона Загоре“ в село Еленино се развива като стратегическа територия в южната част на Стара Загора, с директен достъп до републиканската пътна мрежа и близост до автомагистрала „Тракия“. Към момента „Индустриална зона Загоре“ има подписани договори с четири инвеститора с планирани инвестиции за над 225 млн. евро и потенциал за разкриване на повече от 1 100 нови работни места, в допълнение се водят преговори и с още трима инвеститора.

Източник: Дарик радио

Върховният административен съд (ВАС) е постановил на държавния Фонд на фондовете (официално "Фонд мениджър на финансови инструменти в България" - ФМФИБ) да превърти назад процедурата по разпределяне на пари за фондове за градско развитие. Тя няма да започне отначало, а ще трябва да се върне на етап преценка на съответствието на участниците. Става дума за общо 263 млн. евро, които трябва да бъдат разпределени за градски проекти в три региона - Юг, Североизток и Северозапад. Процедурата започна през октомври 2024 г. и по нея имаше три кандидата - Банка ДСК самостоятелно, консорциум "ДЗЗД Фонд за устойчиви градове" (ФУГ) с участието на ОББ и консорциум "Фонд за зелено и умно градско развитие" (ФЗУГР) с участието на Уникредит Булбанк. През юни 2025 г. ФМФИБ започна финални преговори, но само с един от кандидатите - ФУГ около ОББ, а другите два кандидата дори не бяха допуснати. Парите по всички три позиции отидоха във ФУГ, който взе два от фондовете, а третият остана неразпределен. Решението бе обжалвано от другите два кандидата пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която отказа да образува производство, заради което въпросът стигна до ВАС. През август от съда отмениха разпореждането на КЗК и дадоха разпореждания на регулатора да върне процедурата към ФМФИБ. Настоящото решение на ВАС е окончателно и нарежда на ФМФИБ да върне процедурата на по-ранен етап, без да я започва отначало. Така процедурата се връща с около година назад и е възможно в крайна сметка и трите участника да получат по един фонд. Това още от самото начало беше очакваният изход, тъй като всеки от кандидатите искаше да управлява парите за различна част от България. Вместо това след спорното решение на фонда в крайна сметка единият консорциум, воден от ОББ, спечели и трите позиции, макар да можеше да поеме само две.

Източник: Капитал

С искане да получат неизплатените си от септември трудови възнаграждения работници и служители на „Свилоцел“ ЕАД в Свищов се събраха пред предприятието, специализирано в производството на целулоза. От септември те са ходили на работа, без да получават заплати. За последно са взели 1000 лева през септември, което не е пълният размер на трудовите възнаграждения, казаха служители. Остатъкът за месец септември не е платен. За октомври, ноември, декември и януари не са получили пари по сметките си. От началото на януари масово работници и служители напускат по чл. 327 ал. 1 т. 2 от Кодекса на труда за неизплатени заплати, за да получат обвезщетение за безработица.

Източник: БТА

Българската компания, разработваща безпилотни летателни апарати, „Дронамикс“ (Dronamics) обяви официално старта на своята нова отбранителна платформа. Тя е базирана на товарния дрон „Черен лебед“ (Black Swan) и има за цел да отговори на ключови нужди, свързани с националната сигурност. Основният фокус е осигуряването на непрекъсната и навременна детекция и целеуказване от въздуха срещу потенциални заплахи, като по този начин се гарантира по-добър контрол над европейското въздушно пространство. За реализацията на първото си отбранително решение „Дронамикс“ влиза в партньорство с базирания в Мюнхен производител на отбранителни сензори с глобално присъствие Hensoldt. Резултатът от сътрудничеството е създаването на изцяло европейска система за ранно въздушно предупреждение - Airborne Early Warning - AEW. Новата система комбинира водещите характеристики на дрона „Черен лебед“ – като голяма издръжливост, полезен товар и обсег на полета – с най-съвременните сензорни технологии на Hensoldt. Съвместното решение представлява изцяло произведена в Европа безпилотна въздушна платформа, която е оборудвана със системата MissionGrid на „Хензолдт“. Dronamics проектира, изгражда и експлоатира собствена платформа за тежкотоварни дронове с голям обсег за логистика, гражданска защита и отбрана, наречена „Черният лебед“. Създаден за нискобюджетни, дългосрочни автономни мисии за доставка, откриване и отбрана, с товароносимост от 350 кг и обхват от 2500 км, „Черният лебед“ е най-универсалният стратегически безпилотен самолет от клас III на НАТО в Европа.

Източник: Дарик радио

Технологичната компания „Телелинк бизнес сървисис груп“ АД направи обратно изкупуване на собствени акции. Решението е гласувано от извънредното общо събрание на акционерите на публичното дружество, проведено на 11 февруари. Максималният брой акции, които то ще събере, е до 374 900 броя от капитала му. Срокът за обратно изкупуване на тези акции е не по-късно от 31 декември 2026 rодина. Минималната цена ще е 3.78 евро, а максималната – 7.67 евро за един брой. Общото събрание е овластило Управителния съвет на дружеството да определи всички останали конкретни параметри по обратното изкупуване, да избере лицензиран инвестиционен посредник, чрез който да бъде извършено обратното изкупуване, както и да се разпорежда с изкупените собствени акции след извършването на обратното изкупуване. Гласувани са и промени в устава на „Телелинк бизнес сървисис груп“. Капиталът на компанията е в размер на 6 375 000 евро, разпределен в 12 500 000 обикновени, поименни и безналични акции, всяка с номинал от по 0.51 евро.

Източник: Банкеръ


До 16.02.2026г. - МИР - Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация

До: 18.02.2026 г. - Иновативни решения за устойчива и кръгова трансформация на МСП - Хоризонт Европа

Дo: 20.02.2026 г. - МЗХ - II.Г.1 Инвестиции в земеделските стопанства

До: 03.03.2026 г.- ДЕ - Пространство от данни за производство

Дo: 06.03.2026 г. - МЗХ - II.Г.2.1 Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда

До: 06.03.2026 г.- МЗХ - II.Г.1.1. Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда

До: 13.03.2026 г.- Интеррег - Втора покана за проектни предложения за малки и средни предприятия (МСП)

До: 24.03.2026 г. - МЗХ - Преработване на продуктите от риболов и аквакултури

До: 31.03.2026 г.- ДЕ - Киберсигурни инструменти, технологии и услуги, базирани на изкуствен интелект

До: 31.03.2026 г.- ДЕ - Повишаване на стратегическата киберсигурност в Европа

До: 15.04.2026 г.- МИР - Укрепване на промишления капацитет в областта на отбранителните способности

До 27.04.2026г. - МЗХ - Инвестиции в преработка на селскостопански продукти

Дo: 16.07.2026 г. - МТС - Зарядна инфраструктура за електрически превозни средства по пътищата - втора

За контакт: 02 9801090, 9814567, email: sfb@bia-bg.com

       Инвестиции
Продажби

Бивш стопански двор

община Кочериново (област Кюстендил)

Площ: 13,657 кв.м консолидирана земя, с възможна промяната на статута на парцела за друг вид производствена дейност.

Представителен офис

София център

500 кв.м, функционално разпределени между open space зона, самостоятелни кабинети, зала за срещи, сървърно помещение и санитарен възел

Мебелна фабрика

София регион

  • Дружество с мебелна фабрика с над 30 годишна история
  • Функционираща с налично оборудване машини и съоръжения
  • Обща застроена площ: около 3 200 кв.м.
  • Комбинация от производствени, складови, административни и изложбени площи
  • Пълна инженерна инфраструктура – електрозахранване, ВиК, отоплителна централа
  • Мебелната фабрика е разположена в имот с площ 6 837 кв.м., изцяло ограден и самостоятелен, който е отдаден за ползване под дългосрочен наем

Действащи 29 ФЕЦ с обща мощност 861,3 kWp

Общини: Чирпан, Братя Даскалови, Брезово, Панагюрище и Първомай

Обща площ: около 40 декара собствена земя в областите на град Пловдив и Стара Загора, 29 инсталирани ФЕЦ-а, всеки с капацитет 29 700 Wp, 3 допълнителни имота, с възможност за развитие

Дeйстваща новопостроена ФВЦ 4.9 MWp (56 дка) и свободен парцел (55 дка)

Благоевград

111 дка собствена земя (в два съседни парцела по 55 дка) на входа на града от АМ "Струма"

       Българска стопанска камара

 

Предстоящи събития

17 февруари: ESG&Friends 2026

19 февруари: Енергиен експертен форум „От горива към системи: Новата концепция за енергийна сигурност в Европа“

19 февруари: Семинар по интелектуална собственост за стартъпи

20 февруари: Официално представяне на „Синята книга на устойчивостта в България“

20 февруари: Бизнес възможности в Република Казахстан (безплатен уебинар)


Актуални дискусии

До 13.02.2026: Финанси: ЗИД на Закона за корпоративното подоходно облагане

До 14.02.2026: Социална политика и заетост: План за действие по социална икономика 2026–2027 г.

До 15.02.2026: Преразглеждане на правилата на ЕС за обществените поръчки (Консултацията с МСП/mid-caps)

До 18.02.2026: Регионална политика: Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа

До 20.02.2026: Финанси: ЗИД на Закона за корпоративното подоходно облагане



Безплатен абонамент за бюлетини на БСК
 

       Светът

Европа

Най-новите данни на Евростат разкриват дълбоки промени в търсенето на работна ръка в Европейския съюз за периода 2019–2023 г. Производственият сектор е икономическата сфера с най-голям ръст на незаетите работни места в Общността. Ако преди пандемията през 2019 г. делът на свободните позиции в индустрията е бил 6,52%, то през 2023 г. той е достигнал 10,74%. Този скок от 4,2 процентни пункта е най-сериозният дефицит, отчетен сред всички сектори в ЕС. Като цяло икономиката на Евросъюза също усеща засилване на неудовлетвореното търсене, макар и в по-умерени граници – ръст от 2,28% на 2,78% за изследвания четиригодишен период. На фона на общоевропейската тенденция за глад за кадри, България отчита леко понижение на общото равнище на незаетите работни места – от 0,88% на 0,79%. Най-съществена е промяната при високотехнологичните професии. При разработчиците и анализаторите на софтуер и приложения у нас се наблюдава спад на незаетите позиции с над 2 процентни пункта, което свива дела им до 2,45% през 2023 г. За разлика от тенденциите в ЕС, в българското производство не се наблюдава масов недостиг. Тук свободните работни места дори бележат минимален спад, достигайки 0,63%. Вместо това, най-голям натиск на пазара у нас оказва секторът на продажбите (без мениджърските нива), където незаетите позиции са се увеличили до 2,27%. В европейски мащаб сериозен ръст на свободните работни места се наблюдава при мениджърите по продажби и маркетинг, както и в секторите на транспорта и складирането. В същото време бизнесът в ЕС е срещал по-малко затруднения при наемането на техници в хуманитарните науки, специалисти по бази данни и софтуерни инженери. Намаляващият процент на свободни позиции невинаги означава слаб интерес към дадена професия. В ИТ сектора например, въпреки че незаетите места намаляват, общата заетост всъщност се увеличава. Това показва, че пазарът успява да абсорбира нови кадри, но търсенето остава структурно високо – делът на свободните позиции при софтуерните специалисти (6,9%) остава значително над средния за икономиката (2,4%). Анализът показва и негативни сигнали в някои сфери като транспорта и търговията на дребно в ЕС. Там се наблюдава специфичен парадокс: процентът на свободните работни места расте, но в същото време делът на реално заетите лица намалява. Това може да е сигнал за отлив на кадри от тези професии или за структурни проблеми в условията на труд, които отблъскват потенциалните кандидати.

Източник: econ.bg

Америка

Националният дълг на САЩ е напът да достигне 64 трилиона долара в рамките на десетилетие, тъй като федералното правителство продължава да трупа бюджетни дефицити при президента Доналд Тръмп, пише POLITICO. Бюджетната служба към Конгреса (CBO) публикува в сряда водещия си доклад за фискалната перспектива на САЩ, като изчислява, че пакетът от данъчни и разходни мерки, приет от републиканците миналото лято – заедно с имиграционните политики на Тръмп – ще увеличи дефицитите с трилиони долари през следващото десетилетие. Този бюджетен недостиг на практика ще неутрализира 3-те трилиона долара намаление на дефицита, които се очаква да бъдат генерирани от митата на Тръмп. Непартийният „арбитър“ на Конгреса прогнозира, че САЩ ще отчетат дефицит от 1.9 трилиона долара през текущата фискална година, при положение че националният дълг вече надхвърля 38 трилиона долара. Очаква се годишният дефицит да нарасне до 3.1 трилиона долара до 2036 г. Нарастващите разходи за обслужване на дълга и увеличените разходи по социалните програми са сред основните фактори за разширяващата се разлика между приходите във федералния бюджет и средствата, които се изразходват всяка година. Съотношението между дълга и икономическата продукция също се очаква да скочи през следващите години. CBO прогнозира, че федералният дълг, държан от обществеността, ще се повиши от 101% от брутния вътрешен продукт тази година до 120% след десетилетие, надминавайки предишния рекорд от 106% от БВП, отчетен през 1946 г. Както CBO прогнозира още миналото лято, мащабният законопроект на републиканците, подписан от Тръмп през юли, ще подкрепи икономическия растеж тази година. Този ефект обаче ще бъде частично неутрализиран от икономическите последици от митата на Тръмп и засиленото прилагане на имиграционните мерки.

Източник: economic.bg

Азия

Способен да пробие ледени късове с дебелина до 2.5 метра, най-новият арктически ледоразбивач на Китай е мощен символ на амбициите на Пекин в далечния север. Корабът с ядрен двигател и закръглен нос, представен като концептуален проект през декември 2025-а, е трябва да играе ролята на прототип за развиващия се полярен флот на Пекин. Китайският държавен изследователски институт 708, известен още като Китайски институт за морско проектиране и изследвания (MARIC), който е проектирал плавателния съд, информира, че той ще бъде „многофункционален“ товарен и полярен туристически кораб. Програмата за изграждане на ледоразбивачи на Китай засили допълнително тревогите на Запада за китайското и руското настъпление в Арктика. Корабостроителницата, използвана за построяването на първия китайски ледоразбивач, достави и третия самолетоносач на Китай „Фудзиен“, който влезе в експлоатация в края на миналата година с някои от най-модерните военни технологии на страната. Корабостроителницата се управлява от държавния гигант China State Shipbuilding Corp. Пекин има амбиции в Арктика от десетилетия. Но въплащението им на практика набра бързо скорост през последните години, в съответствие с нарастващо икономическо и геополитическо влияние на азиатския колос. Китайците купиха първия си ледоразбивач „Сюе Лонг“ („Снежен дракон“) от Украйна през 1993 г., преди да започнат да развиват собствен флот. През 2004 г. страната откри първата си постоянна арктическа изследователска станция в норвежкия архипелаг Свалбард, последвана от друга в Исландия през 2018-а. Същата година Пекин представи своята арктическа политика, която предвижда „полярен път на коприната“ чрез развитие на арктическите корабни маршрути. Тя рекламираше китайските изследвания и „хидрографски проучвания“ в региона, целящи подобряване на „сигурността и логистичните възможности в Арктика“. В политическия си документ от 2018 г. Китай се определя като „близка до Арктика държава“. Основните корабни маршрути от Европа до Китай преминават през контролирани от НАТО територии, включително Канада и Гренландия. През последните години Пекин се интересува особено от Северния морски път, който преминава през руски води. Арктическите маршрути „могат да намалят разстоянията на пътуването с 30 до 40 процента в сравнение с традиционния маршрут през Суецкия канал“, пояснил за държавния всекидневник „Чайна дейли“ Ю Юн – учен от MERICS. Китайските власти съобщиха, че през септември 2025-а контейнеровозът „Истанбулски мост“ е отплавал от Нингбо, в източната провинция Джъдзян, през Северния морски път на Арктика до британското пристанище Феликстоу. И че това пътуване е било „официалното откриване на първия в света арктически контейнерен експресен маршрут между Китай и Европа“, наречен „Китайско-европейски арктически експрес“. Пекин инвестира също в минни, енергийни и инфраструктурни проекти в северната част на Русия – от въглища близо до Мурманск до дълбоководно пристанище в Архангелск на руското Бяло море, което водещата китайска корабна компания Cosco планирала да използва като своя основна арктическа база. Експертите обаче смятат, че макар москва да е склонна да проучи икономически възможности с Китай, има ограничение в готовността ѝ за сътрудничество. Китайските управляващи, от своя страна, се стремят да представят интересите си в Арктика в граждански, а не в стратегически план. Новият ледоразбивач на MERICS ще може да транспортира стотици пътници и товарни контейнери и ще предложи „луксозно, завладяващо и безопасно“ полярно пътуване за пътниците, обяви пред „Чайна дейли“ Цуй Менг – инженер-проектант на полярни кораби в института.

Източник: Банкеръ

 
Индекси на фондови борси
12.02.2026
Dow Jones Industrial
49 427.50 (-59.80)
Nasdaq Composite
22 597.20 (-469.32)
Стокови борси
12.02.2026
  Стока Цена  
Light crude ($US/bbl.)62.58
Heating oil ($US/gal.)2.3416
Natural gas ($US/mmbtu)3.0833
Unleaded gas ($US/gal.)2.0311
Gold ($US/Troy Oz.)4 973.69
Silver ($US/Troy Oz.)77.11
Platinum ($US/Troy Oz.)2 032.97
Hogs (cents/lb.)94.52
Live cattle (cents/lb.)24 068.40

       Опознай България

Къща-музей “Алеко Константинов”

Къщата-музей “Алеко Константинов” в Свищов е създадена през 1926 г. Още приживе големият български писател подарява родната си къща на Свищовската община, за да се използва за културните нужди на града. Тук е изложена интересна експозиция, пресъздаваща най-важните етапи от краткия, но богат живот на “Щастливеца” - Алеко Константинов. На първия етаж от родната къща на Алеко е изложена богата археологическа колекция. На втория етаж е разположена експозиция за неговия живот и творчество. Възстановен е интериора на дома от втората половина на ХIХ век. Сред най-ценните експонати е изложено и сърцето на писателя, спряло да тупти твърде рано. Богатото му творчество е представено чрез многобройните му издания както на български, така и на чуждите езици, на които е превеждано.

Местоположение



За реклама в изданието
Абонати на "Бизнес Индустрия Капитали" към 13.02.2026
Българска версия: 38426, Английска версия: 3641

Общи условия за достъп до информационните услуги,предлагани чрез Интернет
и Политика за поверителност и защита на личните данни.

Издава БИК Капиталов пазар ЕООД
София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://beis.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2026. Всички права запазени.


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Година:  
Януари 2007
 ПВСЧПСН
11234567
2891011121314
315161718192021
422232425262728
5293031    

Февруари 2007
 ПВСЧПСН
5   1234
6567891011
712131415161718
819202122232425
9262728    

Март 2007
 ПВСЧПСН
9   1234
10567891011
1112131415161718
1219202122232425
13262728293031 

Април 2007
 ПВСЧПСН
13      1
142345678
159101112131415
1616171819202122
1723242526272829
1830      

Май 2007
 ПВСЧПСН
18 123456
1978910111213
2014151617181920
2121222324252627
2228293031   

Юни 2007
 ПВСЧПСН
22    123
2345678910
2411121314151617
2518192021222324
26252627282930 

Юли 2007
 ПВСЧПСН
26      1
272345678
289101112131415
2916171819202122
3023242526272829
313031     

Август 2007
 ПВСЧПСН
31  12345
326789101112
3313141516171819
3420212223242526
352728293031  

Септември 2007
 ПВСЧПСН
35     12
363456789
3710111213141516
3817181920212223
3924252627282930

Октомври 2007
 ПВСЧПСН
401234567
41891011121314
4215161718192021
4322232425262728
44293031    

Ноември 2007
 ПВСЧПСН
44   1234
45567891011
4612131415161718
4719202122232425
482627282930  

Декември 2007
 ПВСЧПСН
48     12
493456789
5010111213141516
5117181920212223
5224252627282930
131      


 2026   2025   2024  
 2023   2022   2021  
 2020   2019   2018  
 2017   2016   2015  
 2014   2013   2012  
 2011   2010   2009  
 2008   2007   2006  
 2005   2004   2003  
 2002   2001   2000  
 1999