Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
18.03.2010

ЕС планира „Интелигентен растеж” в Стратегия 2020- България свива разходите за иновации, технологии и образование


Теодора Каменова

Новият доклад на Европейската комисия (ЕК) очертава няколко аспекта за бъдещото развитие на Европейския съюз (ЕС) в периода до 2020 година. Един от приоритетите описани в доклада е „Интелигентен растеж”, който цели изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации. Ще успее ли България да се адаптира към този курс, каква е ситуацията в момента и какви стъпки трябва да предприеме правителството, за да избегне драстично изоставане?

Според доклада на Комисията, световната криза е заличила много от постигнатото от Европейския съюз в икономически и социален план и е изкрала на показ слабостите в европейската икономика. Един от недостатъците й е, че в динамично променящите се пазарни условия, Европа все по-трудно ще може да се съревновава с развиващите се страни относно цената на работна ръка. Това означава, че тя не може да разчита на стандартните отрасли, за да постигне сериозен икономически ръст. Именно затова „интелигентния растеж” и неговите три основни аспекта: „Иновации”, „Образование” и „Цифрово общество” са едни от приоритетите в доклада на ЕК.

България като членка на ЕС трябва да следва предложената от Европейската Комисия стратегия и да се стреми към постигане на целите заложени в доклада. Подобни действия обаче са и от изключителен интерес и значение за нейната икономика. Страната все още е предпочитана дестинация за много инвеститори търсещи евтина работна ръка, но тази тенденция не само ще се промени в близките години, но и не е подход, който ще осигури значителен ръст в икономиката и покачване на стандарта на живот. Поради тази причина българското правителство трябва да превърне курса към „интелигентен растеж” в един от своите приоритети, чрез който да адресира някои проблеми както в близък, така и в дългосрочен план. Пример за такива предизвикателства са слаба конкурентоспособност, ниски доходи и силна зависимост от външни икономически фактори.  

За момента обаче, страната сериозно изостава не само в материалното осъществяване на тази стратегия, но и в оформянето на конкретни идеи, които да създадат адекватни предпоставки за бъдещото й развитие. По данни на Националния статистически институт, от 2004г. насам, предвидените в бюджета средства за Научноизследователска и развойна дейност (НИРД) прогресивно намаляват, като за 2009г. предвидените средства са едва 0,49% от БВП, а за 2010г. се очаква те да паднат под 0,40%. Това нарежда България на една от последните позиции в Европа, след държави като Естония, Хърватска и Латвия. Ако тази тенденция не се промени, за страната ще бъде истинско предизвикателство да достигне целта, предвидена от доклада на ЕК и Лисабонския договор, а именно 3% от БВП за научноизследователска и развойна дейност.

Увеличението на инвестициите в НИРД обаче трябва да бъдат предшествани от смислени реформи, които да гарантират, че средствата няма да бъдат изразходвани напразно, а процесът ще е прозрачен. Започнатите дебати за преструктуриране на Българската Академия на Науките (БАН) е важна крачка в тази насока. Тази реформа не трябва да се оставя на заден план и да се отлага във времето, а трябва да получи нужното внимание и да бъде поместена високо в приоритетите на правителството. Ако това не се случи, средствата, които се отделят за институцията могат да се окажат напразни и да не доведат до истински резултати. Ще се отнася до инвестиции в иновации в частния бизнес, България отново е на едно от последните места според експерти от Международната банка (0,15% от БВП). Именно това обаче може да бъде разликата, която ще определи, конкурентоспособността и благосъстоянието на икономиките на редица държави в близките години. Поради тази причина е важно правителството да разработи мерки, които да стимулират подобни инвестиции за създаване и внедряване на нови технологии в частния бизнес. Пример за такива мерки, които други държави успешно прилагат, са данъчни облекчения и преференции за компании, които отделят средства за НИРД.

Обявеното от министър Дянков намаление в предвидените за университетите средства също е в противоречие на европейските цели изложени в Стратегия 2020. Стремежът към подобряване на качеството на образованието, неговата привлекателност за младите и адаптивност към практическите нужди на пазара на труда, трудно могат да се постигнат без адекватно финансиране и сериозни реформи от страна на правителството, академичното общество и заинтересуваните страни. Въпреки, че средствата нужни за това са големи, подобна инвестиция ще промени значително облика на образователната система в България и кадрите, които университетите подготвят. Това би имало положителен ефект върху икономиката на страната и по отношение на развитието на НИРД. По данни на Европейската комисия, именно подобряването на образователната система и квалификациите за нови умения могат да се окажат ключови за бъдещото развитие на целия Европейски съюз. В България нуждата от добре подготвени кадри е също толкова голяма, а бизнесът губи всяка година хиляди левове, заради недостига на такива служители.  

Третият аспект от доклада на ЕК, „Цифрово общество”, се фокусира върху икономическите и социални ползи от единен цифров пазар и използването на високоскоростен интернет. Това е една от сферите, в които България определено бележи значителен напредък. Въпреки това и в тази област е нужна по-ясна дългосрочна визия на правителството, особено що се отнася до инфраструктура и честотна политика, както и използването на информационни технологии за НИРД. Според доклада на Комисията, световното търсене на информационни и комуникационни технологии има пазарна стойност над 2000 млрд евро, но Европа има едва четвърт от този дял. Потенциалът на този сектор е огромен и разработването на ясна и конкретна законова рамка за регулирането на този пазар ще бъде от изключително значение през следващите години и е нещо, на което управляващите трябва да обърнат внимание.

Икономическата криза не трябва да бъде оправдание за пренебрегване на важни цели като „интелигентен растеж”, защото именно подобна стратегия най-адекватно рефлектира нуждите за бъдещето развитие както на Европейския съюз, така и на България. Трите аспекта на програмата свързани с инвестиции в образование, иновации и информационни технологии могат да помогнат на страната да бъде по-конкурентоспособна и да се превърнат в база за бъдещото й икономическо развитие. Създаването, внедряването и разпространението на иновации е ключово за успешното позициониране на българските стоки и услуги на европейските и световни пазари. Това е един от начините България да се справи с нарастването на отрицателното си търговско салдо и да обърне тази тенденция в положителна посока. Постигането на „интелигентен растеж” не е невъзможно. Освен предвидените от държавата средства, които в момента са крайно недостатъчни, има редица европейски програми от Структурния и Кохезионния фонд на ЕС, които могат да послужат както на бизнеса, така и на университети и изследователски институти. Единствения начин обаче, за да се увенчае Стратегия 2020 с успех е българското правителство да не бави реформите в тази сфера, а да започне още сега да планира една „интелигента политика” за „интелигентен растеж”.  

Общество - всички публикации
 10.11.2023: България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни
 03.08.2023: Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса
 02.08.2023: Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало!
 11.07.2023: Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път?
 28.06.2023: Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ?
 22.05.2023: Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси
 23.02.2023: Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България
 06.02.2023: Минималната работна заплата да надмине максималната :)
 11.01.2023: Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства
 11.10.2022: По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете
 11.08.2022: Българският износ – показател за развитие и възможност за развитие
 13.07.2022: Най-големите 50 производители на стомана в света
 20.06.2022: България на световната карта за производство на велосипеди
 26.05.2022: България сред най-големите износители на сирена в света
 18.05.2022: Българският износ на етерични масла (2017-2021 г)
 08.04.2022: 30 години от първата борсова сесия в България – 8 април 1992 г.
 21.02.2022: Вносът на сухо мляко в България е колкото този на Сърбия, Гърция, Румъния и Швейцария, взети заедно
 16.02.2022: Мащаб, структура и външнотърговската евроинтеграция на балканските държави
 07.04.2021: Цифровото общество в България 2021 - какви са реалностите?
 07.11.2012: В стандарт ли се превръща монополисткия рекет в България?
 30.09.2011: Шенген: барометър за неуспех не само на национално, но и на европейско ниво
 14.04.2011: Инвестиции в знания: лукс или необходимост?
 01.07.2010: Готова ли е България за Шенген?
 10.06.2010: Ще остане ли икономическия потенциал на Черноморския регион далечна перспектива за България?
 27.05.2010: Неясните приоритети на правителството: бариера за българската външна политика?
 15.05.2010: Какво липсва в „анти-кризисната” рецепта?
 22.04.2010: Достатъчно радикална ли е новата реформа в българското висше образование?
 15.04.2010: Крачка назад за България ли е отказа от ERM-2?
 18.03.2010: ЕС планира „Интелигентен растеж” в Стратегия 2020- България свива разходите за иновации, технологии и образование
 04.03.2010: България, Румъния и Дунав мост 2 - шанс за развитие, а не конкуренция
 18.02.2010: Кризата в Гърция- криза за Европейския съюз?
 04.02.2010: Срещата Борисов- Ердоган, нов тласък за „Набуко”?
 28.01.2010: Провал за ЕС ли е трагедията в Хаити?
 21.01.2010: Аденския залив и предизвикателствата пред Европа
 14.01.2010: Испанското председателство и България
 07.01.2010: 2010: под сянката на безработицата
 10.12.2009: Портфолиото на новия български еврокомисар – поражение, реалност или потенциална възможност?
 03.12.2009: Необходимост от ясна и ефективна „зелена” стратегия
 26.11.2009: Европа избира, България се съгласява?
 19.11.2009: България начело на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество - исторически шанс за взаимодействие
 12.11.2009: Българската външна политика 2009-2013: между амбиции и реалност
 05.11.2009: Европейската перспектива пред Сърбия - възможности за икономическо сътрудничество и добросъседство
 29.10.2009: Близкия изток: търговски перспективи и предизвикателства
 23.10.2009: Външнополитическите приоритети на България под натиска на икономическите интереси между Европа и Русия
 15.10.2009: Готова ли е България за Лисабонският договор?
 08.10.2009: Европа в обсега на Шахаб-3 - Техеран дава смесени сигнали на света
 01.10.2009: Г-20 си гласува доверие да се справи с кризата, но резултатите са още далеч
 24.09.2009: Обама и Новата Европа: отива ли ПРО на изток?
 17.09.2009: България-Гърция и дилемата Бургас-Александруполис
 10.09.2009: ЕС санкции – от моркова до тоягата
 03.09.2009: Българският контингент в Афганистан – дълг по време на криза
 27.08.2009: ОНД без Грузия- международно предизвикателство или ПР за Тбилиси?
 20.08.2009: Правата на българите в Македония - казус по оста „София-Брюксел-Скопие”
 13.08.2009: Българската енергийната политика на кръстопът или в безизходица?
 07.08.2009: Анализ за констатираните нередности в конкурсната документация, процеса и процедурите за оценка и публичност на проектите по схемите по ОП Конкурентоспособност
 06.08.2009: Българското участие във войната в Ирак – интереси, необходимост или партньорство?
 30.07.2009: България-САЩ: изток-запад или право напред
 23.07.2009: Споразумението за „Набуко” – риторика и реалност на българо-руските отношенията
 16.07.2009: Новата българска външна политика: Доверието изисква ясни цели и повече прагматизъм
 09.07.2009: Избирателите отлагат очакванията за по-социална Европа
 02.07.2009: ЕНП – отговорност за бъдещето на ЕС и възможности за България
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Коментарна рубрика

Общество

 България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни 10.11.2023
 Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса 03.08.2023
 Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало! 02.08.2023
 Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път? 11.07.2023
 Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ? 28.06.2023
 Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси 22.05.2023
 Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България 23.02.2023
 Минималната работна заплата да надмине максималната :) 06.02.2023
 Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства 11.01.2023
 По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете 11.10.2022

Бизнес

 Бумът на електронните магазини в България 01.02.2021
 Развитието на софтуерния бизнеси в България - стратегически за страната. 20.10.2020
 България - от страна на розите към страна на лавандулата 11.08.2020
 Разрушителният ефект на COVID-19 върху външната търговия в ЕС през 2020 г. 30.07.2020
 България е сред водещите световни производители и износители на велосипеди в света 23.07.2020
 Водещите експортни сектори на България - електротехника, енергоресурси и машиностроене 30.06.2020
 България е сред 10-те най-големи износители в света на благородни метали (злато), нерафинирана мед, биодизел и пшеница 19.06.2020
 От основен производител, България се превръща във вносител на плодове и зеленчуци 10.06.2020
 Стокообменът на България - тенденции и аномалии 05.06.2020
 Становище на БСК по проект на Закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар“ АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане 01.06.2020


Издава БИК Капиталов пазар ЕООД, София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://www.bic.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2024. Всички права запазени.