Последен брой    Абонамент    Анализи и коментари    Опознай България    Публикации    English  Архив
19.11.2009

България начело на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество - исторически шанс за взаимодействие


Теодора Каменова

Преди броени дни България официално пое председателството на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество (ЧИС) - позиция, която ще изпълнява до май 2010 г. Организацията, която обхваща два континента, 350 милиона души, капацитет за международна търговия от над 300 милиарда долара годишно и е вторият по-големина източник на петрол и природен газ в света, се превръща във все по-значим фактор в международната политика и един от най-важните коридори за транспорт и енергиен транзит на Европа. Какви цели си постави България като неин председател и от какво значение е този пост?

Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество е от изключителна важност за България: седем от двадесетте водещи страни в износа на България са част от нея (Русия, Украйна, Грузия, Румъния, Турция, Гърция, Сърбия). Добрата координация и партньорство между държавите членки е ключова както за развитието на региона, така и за Европа като цяло. С встъпването си като председател, България заяви, че ще преследва три основни цели: подобряване ефективността на организацията, засилване на диалога между ЧИС и ЕС и поставянето на акцент върху сътрудничеството в областите на енергетиката, туризма, науката и технологиите, транспорта, както и сигурността на границите 1.

Ефективността на ЧИС наистина е от голямо значение за бъдещото на организацията. В тази област обаче, България се ангажира единствено да продължи вече започнати процеси и дебати, без да предлага, поне до момента, по-иновативни решения. Това съответства на принципа на последователност, който страната посочва, че ще следва, но пък лишава от шанса за даване на нов тласък в тази сфера, която традиционно е една от най-критикуваните от външни наблюдатели. Разбира се, продължаването на вече започнатите процеси е важна стъпка, но и минавайки една крачка напред би подобрило значително позицията на организацията на международно ниво.

В областта на сътрудничеството в различни сектори, България умело е подбрала своите приоритетни области: към момента, в две от тях (енергетика и наука и технология) тя е начело на Работните групи към организацията, което определено може да бъде предимство, особено от гледна точка на подготвеност по съответните въпроси. След събитията миналата зима, първата сфера придоби още по-голямо значение за страната и сега България има реална възможност да се възползва от председателството си на ЧИС и от позицията си в Работната група в областта на енергетиката, за да насочи диалога в нужната посока за справяне с ред предизвикателства. За тази цел тя трябва да покаже инициативност и лидерство като постави важни за нея и другите членки проблеми свързани с енергийните въпроси в дневния ред на организацията. България е в особено благоприятна позиция, в която може да координира, да прави предложения и да използва ЧИС като платформа, която да допринесе както да бъдат избегнати ситуации като газовата криза от миналата зима, така и за по-голяма информираност при вземане на бъдещи решения относно различни енергийни проекти.

Във втората област, наука и технология, страната трудно може да допринесе на този етап за осъществяване на заявената от нея визия: регионът да бъде достоен съперник на други по света в научноизследователската работа. Подобна амбиция изисква огромни финанси, равностоен технологичен напредък на държавите членки, доста по-близка координация между тях, както и желание за постигане на общи цели. Засега това е трудно постижима цел и е малко вероятно точно в тази област България да отбележи сериозни постижения, затова е странно, че тя я е посочила като свой приоритет.

Туризма и транспорта, които също бяха определени от българското правителство за приоритетни сектори, са от голяма важност за икономическото развитие на региона и ако страната действително успее да доведе чрез председателството си до напредък в тези области, това би бил голям успех. В сферата на туризма, формулирането на общи стратегии за привличане на повече туристи в Черноморския регион съвсем логично е водещата инициатива. В транспорта, целите също са конкретни и те са свързани с реализирането на проекта за магистралния пръстен около Черно море, развитието на транс-европейските и евро-азиатските морски транспортни връзки. Тези цели са ключови за утвърждаване на региона и за неговото устойчиво развитие и затова, като председател, страната наистина трябва да акцентира на тях.

Друга сфера, която България е определила като свой приоритет е сигурността. В тази област правителството се фокусира на мерките свързани с граничния контрол и това е съвсем естествено предвид факта, че тя вече е членка на ЕС и това допълнително поставя нови отговорности пред нея. Тук България внимателно трябва да координира различни проекти и цели с Румъния, както и да постигне адекватни резултати, които да отговарят на европейските норми. От полза за страната са две програми, които могат да я улеснят значително в тези задачи: Пред-присъединителните фондове във връзка с границата й с Турция и Европейския Регионален Фонд за Развитие за границата с Румъния. Отделно, България трябва да работи в рамките на формулираната от Европейската комисия програма за граничен контрол, която е част от политиката на съюза за съседство и партньорство. Засега единствената планирана от страната инициатива в този сектор обаче е работно посещение на Центъра за гранична координация и информация  за Черно море, намиращ се в Бургас.

Третата цел, която страната си е поставила като председател, е ускоряването на диалога между ЕС и ЧИС. Това е една от ключовите области за бъдещото развитие на региона и именно тук България има наистина историческа възможност, заедно с Гърция и Румъния, да изиграе ролята на мост между двете организации. В изложението на целите си, страната се ангажира да работи с Европейската комисия и държавите членки със статус на наблюдатели в ЧИС за подобряване на тяхното ефективно взаимодействие с организацията. Това е наистина важна крачка и може да доведе до ползотворни резултати. Правителството обаче трябва да помисли и каква подкрепа може да окаже в рамките на Съседската политика и на Работната група за Източна Европа и Централна Азия (КОЕСТ), защото това са едни от основните елементи на европейската политика спрямо региона. Инициирането на диалог по по-широк спектър от въпроси също би допринесъл за това България да се възползва напълно от възможностите на своето председателство. Такива сфери са, например, проблема със „замразените” конфликти, човешките права, възможностите за развитие в областта на морските сектори (риболов,  мореплаване и т.н), както и други.

Времето, в което ще продължи българското председателството на ЧИС може да се окаже и малко и много. Целите, които българското правителство си е поставило са умерени и на моменти изглежда България дори не се възползва напълно от реалната възможност да се превърне в лидер в регионалната политика. Българското правителство също така изненадващо не посочва като приоритетна областта на търговията, която е от огромно значение за страната, а посочва сфери като науката и технологията, в които, за съжаление, няма особена възможност да допринесе значително с опит или ресурси, поне засега. Наистина би било трудно за толкова кратък период България да формулира конкретни цели в много от сферите, но дори поставянето на по-голям фокус върху наистина належащи проблеми, както и предложения за бъдещи насоки и нови инициативи биха били успех за председателството и доказателство за една активна външна политика. От друга страна, членството на България едновременно в ЧИС и ЕС дава на страната историческа възможност да изиграе ролята на мост между двете, както и най-ефективно да преследва своите национални интереси. Седем месеца са достатъчни за представянето на българска визия по такива въпроси и страната не трябва да пропуска този шанс.  

1 Презентация на приоритетите на българското председателство на ЧИС- 1 Ноември 2009- 31 Май 2010, Н.П. Мартин Райков (Истанбул, 10 Ноември 2010);

Общество - всички публикации
 10.11.2023: България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни
 03.08.2023: Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса
 02.08.2023: Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало!
 11.07.2023: Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път?
 28.06.2023: Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ?
 22.05.2023: Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси
 23.02.2023: Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България
 06.02.2023: Минималната работна заплата да надмине максималната :)
 11.01.2023: Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства
 11.10.2022: По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете
 11.08.2022: Българският износ – показател за развитие и възможност за развитие
 13.07.2022: Най-големите 50 производители на стомана в света
 20.06.2022: България на световната карта за производство на велосипеди
 26.05.2022: България сред най-големите износители на сирена в света
 18.05.2022: Българският износ на етерични масла (2017-2021 г)
 08.04.2022: 30 години от първата борсова сесия в България – 8 април 1992 г.
 21.02.2022: Вносът на сухо мляко в България е колкото този на Сърбия, Гърция, Румъния и Швейцария, взети заедно
 16.02.2022: Мащаб, структура и външнотърговската евроинтеграция на балканските държави
 07.04.2021: Цифровото общество в България 2021 - какви са реалностите?
 07.11.2012: В стандарт ли се превръща монополисткия рекет в България?
 30.09.2011: Шенген: барометър за неуспех не само на национално, но и на европейско ниво
 14.04.2011: Инвестиции в знания: лукс или необходимост?
 01.07.2010: Готова ли е България за Шенген?
 10.06.2010: Ще остане ли икономическия потенциал на Черноморския регион далечна перспектива за България?
 27.05.2010: Неясните приоритети на правителството: бариера за българската външна политика?
 15.05.2010: Какво липсва в „анти-кризисната” рецепта?
 22.04.2010: Достатъчно радикална ли е новата реформа в българското висше образование?
 15.04.2010: Крачка назад за България ли е отказа от ERM-2?
 18.03.2010: ЕС планира „Интелигентен растеж” в Стратегия 2020- България свива разходите за иновации, технологии и образование
 04.03.2010: България, Румъния и Дунав мост 2 - шанс за развитие, а не конкуренция
 18.02.2010: Кризата в Гърция- криза за Европейския съюз?
 04.02.2010: Срещата Борисов- Ердоган, нов тласък за „Набуко”?
 28.01.2010: Провал за ЕС ли е трагедията в Хаити?
 21.01.2010: Аденския залив и предизвикателствата пред Европа
 14.01.2010: Испанското председателство и България
 07.01.2010: 2010: под сянката на безработицата
 10.12.2009: Портфолиото на новия български еврокомисар – поражение, реалност или потенциална възможност?
 03.12.2009: Необходимост от ясна и ефективна „зелена” стратегия
 26.11.2009: Европа избира, България се съгласява?
 19.11.2009: България начело на Организацията за Черноморско Икономическо Сътрудничество - исторически шанс за взаимодействие
 12.11.2009: Българската външна политика 2009-2013: между амбиции и реалност
 05.11.2009: Европейската перспектива пред Сърбия - възможности за икономическо сътрудничество и добросъседство
 29.10.2009: Близкия изток: търговски перспективи и предизвикателства
 23.10.2009: Външнополитическите приоритети на България под натиска на икономическите интереси между Европа и Русия
 15.10.2009: Готова ли е България за Лисабонският договор?
 08.10.2009: Европа в обсега на Шахаб-3 - Техеран дава смесени сигнали на света
 01.10.2009: Г-20 си гласува доверие да се справи с кризата, но резултатите са още далеч
 24.09.2009: Обама и Новата Европа: отива ли ПРО на изток?
 17.09.2009: България-Гърция и дилемата Бургас-Александруполис
 10.09.2009: ЕС санкции – от моркова до тоягата
 03.09.2009: Българският контингент в Афганистан – дълг по време на криза
 27.08.2009: ОНД без Грузия- международно предизвикателство или ПР за Тбилиси?
 20.08.2009: Правата на българите в Македония - казус по оста „София-Брюксел-Скопие”
 13.08.2009: Българската енергийната политика на кръстопът или в безизходица?
 07.08.2009: Анализ за констатираните нередности в конкурсната документация, процеса и процедурите за оценка и публичност на проектите по схемите по ОП Конкурентоспособност
 06.08.2009: Българското участие във войната в Ирак – интереси, необходимост или партньорство?
 30.07.2009: България-САЩ: изток-запад или право напред
 23.07.2009: Споразумението за „Набуко” – риторика и реалност на българо-руските отношенията
 16.07.2009: Новата българска външна политика: Доверието изисква ясни цели и повече прагматизъм
 09.07.2009: Избирателите отлагат очакванията за по-социална Европа
 02.07.2009: ЕНП – отговорност за бъдещето на ЕС и възможности за България
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната
 04.06.2005: Позиция на Българската стопанска камара относно актуалната икономическа и политическа ситуация в страната


Архив
Бизнес Индустрия Капитали

Коментарна рубрика

Общество

 България е устойчиво и тревожно самоНЕдостатъчна за основни храни 10.11.2023
 Финансовото министерство стовари нова порция административна тежест върху бизнеса 03.08.2023
 Днес ви представяме бр. № 6000 на "Бизнес Индустрия Капитали" - едно добро начало! 02.08.2023
 Кой печели ако държавата задължи работодателите да изплащат трудовите възнаграждения по банков път? 11.07.2023
 Пазарът на хардуер в България 2023q1: за втора година под ръста на БВП. Кои продукти увеличиха обороти, кои потънаха ? 28.06.2023
 Пътят към успеха в професионалното обучение и консултиране: 20 години БИК Капиталов пазар ЕООД - изключителен представител за България на РЕФА-Германия за обученията и консултациите в областта на оптимизацията на производствените процеси 22.05.2023
 Безпристрастно: Изкуственият интелект за МРЗ в България 23.02.2023
 Минималната работна заплата да надмине максималната :) 06.02.2023
 Външнотърговския стокооборот на България и ЕС27 (2002-2021) – постижения и предизвикателства 11.01.2023
 По-важно е не кой, а как управлява Фонда на фондовете 11.10.2022

Бизнес

 Бумът на електронните магазини в България 01.02.2021
 Развитието на софтуерния бизнеси в България - стратегически за страната. 20.10.2020
 България - от страна на розите към страна на лавандулата 11.08.2020
 Разрушителният ефект на COVID-19 върху външната търговия в ЕС през 2020 г. 30.07.2020
 България е сред водещите световни производители и износители на велосипеди в света 23.07.2020
 Водещите експортни сектори на България - електротехника, енергоресурси и машиностроене 30.06.2020
 България е сред 10-те най-големи износители в света на благородни метали (злато), нерафинирана мед, биодизел и пшеница 19.06.2020
 От основен производител, България се превръща във вносител на плодове и зеленчуци 10.06.2020
 Стокообменът на България - тенденции и аномалии 05.06.2020
 Становище на БСК по проект на Закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар“ АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане 01.06.2020


Издава БИК Капиталов пазар ЕООД, София 1527, ул. Чаталджа 76,
тел. 980-10-90, факс 981-45-67, e-mail bic@bia-bg.com, http://www.bic.bia-bg.com/
Copyright © 1999-2024. Всички права запазени.